Politika Çan Belediyesi İlk Meclis Toplantısını Gerçekleştirdi

Çan Belediyesi İlk Meclis Toplantısını Gerçekleştirdi

Haber Tarihinde Yazıldı 0

x3585626483.JPG

Çan Belediyesinin ilk Meclis Toplantısı, Meclis Üyelerinin katılımı ile Çan Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Başkan Bülent Öz'ün sosyal medya hesabından canlı olarak verilen Meclis Toplantısı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.Gündem maddeleri sırasıyla 
1. Belediye Meclis Başkan Vekilliğine 2 yıl süre ile görev yapmak üzere Meclis 1. ve 2. Başkan seçilmesi teklifi görüşülerek  yapılan kapalı oylama sonucu 1.Başkan Vekilliğine Harun Arslan 2. Başkan Velilliğine Ramazan Aydın getirildi.
2. Belediye Meclis Kâtip Üyeliklerine 2 yıl süre ile görev yapmak 2 asil, 2 yedek üyelerin seçilmesi teklifi görüşülerek, yapılan gizli oylama soncu asil üyeliğe Mehme Meşe ve Mustafa Erdem getirilirken, yedek üyeliğe Sevcel Arslan ve Selim Yasa getirildi. 
3. Belediye Encümen Üyeliklerine yapılan gizli oylama sonucu 1 yıl süre ile Sevcel Arslan ve A.Nursevim Türer getirildi.
4.  Plan ve Bütçe Komisyon Üyeliklerine 1 yıl süre ile görev yapmak üzere CHP'den Sevcel Arslan, İsmail Ünal,Mustafa Erdem ile AK Partiden Davut Keçeci ve Burhan Yıldız yapılan gizli oylama sonucu göreve getirildi.
5.  İmar Komisyonu Üyeliklerine CHP'den Mehmet Meşe, Ramazan Aydın Selim Yasa, AK Parti'den Şevki Demir ile Mustafa Durgun yapılan gizli oylama sonucu göreve getirildi.
6.  Marmara Belediyeler Birliğine Çan Belediyesini temsil etmek üzere asil üye olarak Harun Arslan, yedek üye olarak Ramazan Aydın yapılan gizli oylama sonucu göreve getirildi.
7. Kaz Dağları Turizim Altyapı Hizmet Birliğine, Çan Belediyesini temsilen, asil üye olarak Aşkın Köse, Mehmet Meşe getirilirken yedek üyeliğe de Selim Yasa, İsmail Ünal yapılan gizli oylama sonucu göreve getirildi. 
8.Biga ve Çevresi Katı Atık Yönetim Birliğine Çan Belediyesini Temsilen, asil üye olarak Harun Arslan, Mustafa Erden, Mehmet Meşe göeve getirilirken yedek üye olarak Secel Arslan, Selim Yasa yapılan gizli oylama sonucu göreve getirildi.
 9.  Çan Mal Müdürlüğünce oluşturulacak olan satış komisyonuna Çan Belediyesini temsil etmek üzere İsmail Ünal oy çokluğu ile göreve getirildi.
10.  Çiftçinin Malları Koruma Meclisine asil üye olarak Hasan Şahin, Hüseyin Atik, Mustafa Cahit Anıl, Kamil Elmas, İbrahim Oğuz, yapılan gizli oylama sonucu göreve getirildi.
 11.  Çiftçi Malları Murakabe heyetine asil üye olark Yusuf Sert, Ferit Balkan, Davut Ekici, Mustafa Yavaş, Cahit Arslan yapılan gizli oylama sonucu göreve getirildi.

Çan Belediyesi Meclis Salonu'nda görüşülen son gündem maddesinde yer alan 2018 yılı çalışma faaliyet raporları, ilgili kurum müdürleri tarafından okundu. Okunan raporlardan sonra yapılan açık oylamada AK Parti ve MHP'li üyeler kabul oyu verirken CHPli üyelerde çekimser kalarak yapılan olan dışı harcamalar hakkında araştırma yapılacağını söylediler. Kapalı Pazar Yerinde  anahter teslim yapılması ihale edelen işten kalan  döryyüz bin Tl lik kısmının davalık sürecinde belediyenin zarara uğratılması ve Cumhuriyet Mahallesinde  Belediye ye hibe edilen bir  parselin  usulsüz olarak satılması konusunda yapılan mahkeme kararlarının devam ettiği  bu satıştan da Belediye olarak Şirkete faizi ile birlikte  ödeme yapılacağından  Belediyenin zarara uğratıldığı 2018 yılında Belediye faiz gideri günlük 8 bin  Aylık 250 bin tl faiz ödemesi yapılmış olması Belediye Meclis üyesi  Harun Aslan ve İsmail Ünal'ın  sitem etmesine neden oldu. Başkan Öz, bu  yapılan kabulün hukuksal çalışmaları devam edecektir. Bizler Şeffaf bir Belediyecilik anlayışıyla buradayız. Yapılan ne gibi usulsüzlük varsa  bunu hukuksal  olarak gündeme getireceğiz. bu konulara kim imza atmışsa bunun hesabını vermek zorunda dedi.  Yapılan oylamalarda Belediye ye ait Şirket'in her türlü işlerini yapmak üzere Başkan Bülent Öz'e tam yetki verilirken,  Belediye Meclis toplantılarının  her ayın salı günü toplanması ,  Ağustos ta da tatil. edilmesi kararlaştırıldı.