Eğitim & Sağlık Çan Devlet Hastanesi’nde 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü Bilgilendirme Standı Kuruldu

Çan Devlet Hastanesi’nde 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü Bilgilendirme Standı Kuruldu

Haber Tarihinde Yazıldı 0

Çan Devlet Hastanesi’nde 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon günü sebebiyle hastaları hipertansiyon hakkında bilgilendirme standı kuruldu.

x7875787615.jpg

Çan Devlet Hastanesi’nde 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon günü sebebiyle hastaları hipertansiyon hakkında bilgilendirme standı kuruldu. Toplumda yüksek tansiyon en sık görülen kronik hastalıklardan biridir ve küresel bir halk sağlığı sorunudur. Yüksek tansiyon kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalığı, erken ölüm gibi durumlarla ilişkilidir. Dünyada on kişiden yaklaşık 3’ünün tansiyonunun yüksek olduğu bilinmektedir. Hastaların %50’si durumlarından tamamen habersizdir. Haberdar olanların bir kısmı ise herhangi bir şey yapmamaktadırlar. 
Yüksek tansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olup mutlaka hekim tarafından takip edilmelidir. Yüksek tansiyon, uzun süre belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine hasar vermesi nedeniyle “sessiz düşman” olarak da anılmaktadır. Kan basıncının yüksek olduğunun belirlenebilmesi için belli aralıklarla ölçtürülmesi gereklidir.

Türk Sağlık Bakanlığı erken tanının önemini vurgulayarak, tansiyonu yüksek bireylerde meydana gelebilecek olumsuz sonuçları azaltmaya yönelik olarak, toplum bilincini arttırmak amacıyla her yıl 17 Mayıs Günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir
Bu yıl Dünya Hipertansiyon Günü teması “Hipertansiyon konusunda toplumun farkındalığını arttırmak ve tüm ülke vatandaşlarını tansiyonunun farkında olmaya ve kontrol etmeye teşvik etmek” olarak belirlendi.