Eğitim & Sağlık Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Akıllı Kimya Sınıfı

Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Akıllı Kimya Sınıfı

Haber Tarihinde Yazıldı 0

​ Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencilere Kimya dersini sevdirebilmek için 3 farklı proje tasarlanarak hazırlanan Kimya sınıfı İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Bal, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ve Okul Müdürlerinin katılımıyla açılışı gerçekleştirildi.

x3300439716.jpg

 

Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde  öğrencilere Kimya dersini sevdirebilmek için 3 farklı proje tasarlanarak hazırlanan Kimya sınıfı İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Bal, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ve Okul Müdürlerinin katılımıyla açılışı gerçekleştirildi. Katılımcılara bilgiler veren Okul Müdürü Ömer Faruk Aydın,” Kimya dersini öğrencilere sevdirmenin temel amacı ise günlük hayatta kullandıkları maddelerin kimyanın temeli olduğunun farkına varmaları; içtikleri suyun hidrojen ve oksijen gibi atomlardan oluştuğunu, bu atomların ise kimyanın temeli olduğunu bilmelerdir. Örneğin; yaşamaları için gerekli O2 molekülünün kimyasal madde olduğunu, Teknolojik materyallerin temel yapı taşlarının yarı metal olan Germanyum ve Silisyum olduğunu bilmeleridir. Yaparak yaşayarak, neyi nasıl kullandıklarını bilerek hayatın farkına varmalarını sağlamaktır. Projelerimiz; Yerçekimsiz Periyodik Cetvel, Periyodik Küpler ve Teknolojik Periyodik Cetveldir.

Birinci Projemiz: Yerçekimsiz Periyodik Cetvel

Kimya sınıfımızın tavanına periyodik cetvel, asma tavan olarak oluşturuldu. Uygulamamız, bluetooth özellikli cihazlar (akıllı telefon, tablet, bilgisayar vb.) ile haberleşmektedir. Ücretsiz temin edilen “Bluetooth Terminal” programları ile ilgili elementin kütle numarası girilerek komut verilmektedir. İlgili elementlere ait özellikler sesli olarak aktarılmakta ve ışıklı olarak gösterilmektedir.

Proje Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Sevcan Demir,danışmanlığında Okul Öğretmeni Şahin May ve Biyomedikal Cihaz Teknolojileri 12. Sınıf öğrencilerinden Bahadır Beceren, Burak Tuğan’nın  katkılarıyla yürütüldüğünü

İkinci Proje:  Periyodik Küpler

Her elementi bir küp olarak ifade ederek periyodik cetveli Kimya sınıfının bulunduğu koridorda oluşturuldu. Her küpün 4 kenarına o elemente ait özellikler yazıldı ve farklı özellikteki elementler farklı renklerde gösterilerek öğrencilerin dikkatinin çekilmesi sağlandı.

Üçüncü Proje ise : Teknolojik Periyodik Cetvel

Tablet ekranı üzerine sanal periyodik cetvel oluşturulduğunu  Her element ayrı birer buton olarak tasarlanarak o element butonuna basıldığında elemente ait bilgilerin sesli ve görsel olarak aktarılması sağlandığını  Elementlerin oluşturduğu bileşiklerin formülleri de sesli ve görsel olarak aktarıldı. Bu projemiz 49. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Marmara bölge finaline davet edildi.

Proje Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Sevcan Demir, danışmanlığında Biyomedikal Cihaz Teknolojileri 12. Sınıf öğrencilerinden Berk Koç  ve Muhammed Furkan Dönmez tarafından yürütülmektedir” şeklinde bilgiler verdi.