Güncel ÇAN İLÇESİ 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ PROGRAMINA İLİŞKİN ESASLAR

ÇAN İLÇESİ 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ PROGRAMINA İLİŞKİN ESASLAR

Haber Tarihinde Yazıldı 0

15 Temmuz darbe teşebbüsünün, milletin demokrasisine sahip çıkması şuuru ile yine milletçe engellendiğinden hareket ederek, bu şuurun canlı tutulması amacıyla Cumhurbaşkanlığımızın talimatları ve himayeleri ile 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri günün anlam ve önemine uygun bir şekilde icra edilecektir

x6820642352.jpg

 

1-AMAC:15 Temmuz darbe teşebbüsünün, milletin demokrasisine sahip çıkması şuuru ile yine milletçe engellendiğinden hareket ederek, bu şuurun canlı tutulması amacıyla Cumhurbaşkanlığımızın talimatları ve himayeleri ile 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri günün anlam ve önemine uygun bir şekilde icra edilecektir.

2-UYGULAMA ESASLARI :

GENEL:Tüm kurum ve kuruluşlar, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri Kaymakamlığımız koordinesinde tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün heyecanını duyarak aziz şehitlerimizin hatıralarına gölge düşürmeden anma faaliyetlerine katkı ve destek sağlayacaklardır.

14 TEMMUZ 2019 PAZAR 1-14 Temmuz 2019 Pazar akşamı tüm kamu kurum ve kuruluşları bayraklarla donatılacaktır.

2-Çan Belediyesi sorumluluğunda saat 13:00 da Çanakkale Seramik Havuzbaşı Sosyal Tesislerinde şehit ve gazi ailelerine öğle yemeği verilecektir. Şehit ve gazi ailelerinin ulaşımından Çan Belediyesi ve SYDV Müdürlüğü sorumlu olacaktır.

15 TEMMUZ 2019 PAZARTESİ

1-Sabahleyin 9:30 dan itibaren Kaymakam başkanlığında ilçe protokolü tarafından Çanakkale Şehit ve Gazi Yakınları Derneği ile Çan Şubesi Muharip Gazililer Derneği Çan Şubesi ziyaret edilecek. Şehir mezarlığındaki şehit mezarlarının ziyareti saat 11:00 de yapılacak olup, Müftülük tarafından dua okunması için personel görevlendirilecektir. Şehit ve gazi yakınlarının ulaşımı Çan Belediye Başkanlığı tarafından sağlanacaktır.

2-Çan İlçe Müftülüğü koordinesinde tüm camilerimizde öğle namazından önce Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılacak, Çarşı Camiinde mevlidi şerif okunacak ve ikramda bulunulacak, ikram Çan Belediyesinin sorumluluğunda yapılacaktır.

3-Saat 20:15 den itibaren Menderes Parkından başlayacak Dr. Hc. İbrahim BODUR Caddesi üzerinden Çan Lisesi istikametinde devam edip Bülent ECEVİT Caddesi üzerinden

tekrardan Menderes Parkına kadar tüm halkın katılımıyla 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü yapılacaktır. Yürüyüş başlamadan önce Çan Belediye Başkanlığı tarafından temin edilecek bayraklar katılımcılara dağıtılacaktır.

4-Menderes Parkına anı defteri konularak halkımızın duygu ve düşüncelerini paylaşmaları sağlanacaktır. Anı defteri ve anı defterinin konulacağı kürsü İlçe Yazı İşleri Müdürlüğünce temin edilecektir. Anı defteri organizasyonundan İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü sorumludur. Anı yazımı tamamlandıktan sonra sorumlusu tarafından İlçe Yazı İşleri Müdürü Mehmet ÇETİN’ e teslim edilecektir.

5-Gece boyunca Sayın Cumhurbaşkanımız ve diğer devlet büyüklerimizin yapacakları konuşmalar Menderes Parkında bulunan ekrandan canlı olarak sunulacaktır. Canlı yayınların takibi ve ekrana aktarılmasından Çan Belediyesi sorumlu olacaktır.

6-İlçe Müftülüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan program icra edilecektir.

7-Saat 00.13’ de İlçemizdeki tüm camilerinde Sela’lar okutulacaktır. Sela’ ların okunmasının ardından Kur’ an Tilaveti icra edilecektir.

8-15 Temmuz Hain Darbe Girişimiyle ilgili sinevizyon gösterisi yapılacaktır. Sinevizyon gösteriminden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sorumlu olacaktır.

DİĞER HUSUSLAR

1-Düzenlenecek programlar tüm kamu personeline bağlı bulundukları kamu kurum ve kuruluşlarının bizzat birim amirlerince duyurularak, personelin katılımı ve 15 Temmuz ruhu ve şuurunun canlı tutulmasına yönelik gerekli çalışmalar yapılacaktır.

2-Tüm etkinlikler boyunca İlçe Sağlık Müdürlüğünce gerekli sağlık tedbirleri alınacaktır.

3-Tüm etkinlikler boyunca İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığınca gerekli emniyet ve güvenlik tedbirleri alınacak ve www.15temmuz.gov.tr web sitesinde ilke ve esasları belirlenen kurumsal kimliğin dışına çıkılmaması hususunda gerekli kontroller yapılacaktır.

4-Tüm kamu kurum ve kuruluşları 14 Temmuz 2019 Pazar günü akşamından itibaren bayraklar ile donatılacak, Kaymakamlık tarafından verilecek ikinci bir emre kadar asılan bayraklar indirilmeyecektir. Kaymakamlık Binasına Türk Bayrağı, Atatürk Posteri ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN' ın Posteri asılacaktır. Yukarıda belirtilen işin icrasından Yazı İşleri Müdürlüğü sorumludur.

5-Tüm etkinliklerde sadece Türk Bayrağı kullanılmasına özen gösterilecektir.

6-Yerel Yönetimlerce etkinliklere kaynak ayrılacak ve destek sağlanacaktır.

7-Düzenlenecek programlara katılım sağlayacak vatandaşlarımız için toplu taşıma vasıtalarından ücret alınmayacaktır.

8-Törenler ve etkinler esnasında elektrik kesintisi yapılmaması, törenlerin icra edileceği

yerlerde gerekli önlemlerin alınması UEDAŞ tarafından sağlanacaktır.

9-Dernek ve STK' ların tören ve etkinliklere katılımı İlçe Demekler Şefliği koordinesinde sağlanacaktır,

10-15 Temmuzu 16 Temmuza bağlayan gece saat 00:13'te tüm camilerimizde sela okunması ile ilgili tedbir alınması ve personel görevlendirilmesi ve teknik hazırlıkların yapılması İlçe Müftülüğünce sağlanacaktır.

11-15 Temmuz gecesi ve Demokrasi Nöbetleri esnasında Menderes Parkında ikram temini ve dağıtılmasından Çan Belediyesi sorumludur. Dağıtılacak ikramların kontrolü İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından sağlanacaktır. Konu ile ilgili koordinasyon ve denetim İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Belma TÜRE sorumluluğunda olacaktır.

12-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce 15 Temmuz günü Menderes Parkında 15 Temmuz ile ilgili resim sergisi açılacaktır.

13-Tören ve etkinliklerin halka duyurulması Belediye Başkanlıkları ve Muhtarlıklar, Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları tarafından gerçekleştirilecektir.

14-15 Temmuz günü sahne, ses, ışık sistemi ve ekran kurulumu organizasyonu ve alanın süslenmesinden Çan Belediyesi sorumludur.

15-15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlik programı halkımız için davetiye ilgililere emir niteliğindedir. 09/07/2019

                                                                                                                                           Mustafa GÜRDAL Çan Kaymakamı